Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy wprowadzającej ustawę o Trybunale Konstytucyjnym

6 dni temu

Warszawa, 13.09.2024 (ISBnews) – Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy przepisy wprowadzające ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, których celem jest zapewnienie odpowiedniej ochrony danych skarżących w orzeczeniach TK oraz skrócenie terminu uchwalenia regulaminu TK i statutu Kancelarii.

Jedna z przyjętych poprawek mają zapewnić należytą ochronę danych skarżących w orzeczeniach TK ogłaszanych w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Inna z kolei skraca terminy uchwalenia regulaminu TK i statutu Kancelarii przez Zgromadzenie Ogólne, a także ustanawia termin wydania przez prezesa TK i szefa Kancelarii ogółu niezbędnych aktów wewnętrznych.

Ustawa uchyla ustawy odnoszące się w tej chwili do funkcjonowania Trybunału – o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Zgodnie z ustawą, “nieważne i niewywierające skutków” mają być jednocześnie wyroki TK wydane w ostatnich latach w składzie z udziałem “osób nieuprawnionych do orzekania”.

Obok unieważnienia niektórych wyroków w odniesieniu do obecnych sędziów TK przewidziano, iż po wejściu w życie nowych przepisów będą mogli złożyć oświadczenia, iż przechodzą w stan spoczynku. Założono jednak, iż “możliwość przejścia w stan spoczynku nie dotyczy osoby nieuprawnionej do orzekania”. Obowiązki prezesa TK ma przejąć sędzia o najdłuższym stażu sędziowskim, Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK ma zaś przedstawić prezydentowi kandydatów na prezesa.

Ustawa przywraca obowiązek informowania o prowadzeniu działalności gospodarczej przez współmałżonka prezesa TK. Przyznaje Krajowej Radzie Sądownictwa kompetencje w zakresie opiniowania kandydatów na stanowisko sędziego TK. Przewiduje stwierdzenie nieważności i braku skutków prawnych wyroków TK (oraz postanowień rozstrzygających spory kompetencyjne pomiędzy centralnymi konstytucyjnymi organami państwa) wydanych w składach orzekających, w których zasiadały „osoby nieuprawnione do orzekania” albo osoby powołane na ich miejsce, z pozostawieniem jednak w mocy – dla zagwarantowania ochrony praw nabytych oraz interesów w toku – orzeczeń sądowych i ostatecznych decyzji administracyjnych wydanych w sprawach indywidualnych na podstawie stanów prawnych ukształtowanych nieważnymi wyrokami.

Ustawa przewiduje sporządzenie i publikację listy nieważnych wyroków i postanowień w Dzienniku Ustaw przez TK w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ustawa umożliwia ponowne wniesienie – w terminie trzech miesięcy od jej wejścia – skargi konstytucyjnej w razie nienadania jej biegu albo umorzenia postępowania przez TK w składach z osobami nieuprawnionymi, powtórzenie wszystkich czynności procesowych dokonanych w postępowaniach, w których zapadły nieważne wyroki i postanowienia w sprawie sporów kompetencyjnych.

Ustawa przewiduje konieczność powtórzenia czynności procesowych podjętych w postępowaniach wszczętych i niezakończonych, w takich składach. Ustawa umożliwia sędziom, których kadencja rozpoczęła się przed dniem wejścia w życie ustawy o TK, przejścia w stan spoczynku, mocą stosownego oświadczenia złożonego prezesowi TK, co będzie dotyczyło trzech sędziów TK, od których prezydent nie odebrał ślubowania, a nie będzie dotyczyło „osób nieuprawnionych do orzekania”.

Ustawa likwiduje podział na Kancelarię TK i Biuro Służby Prawnej TK, przez zastąpienie ich jednolitą Kancelarią TK wraz z pochodnymi zmianami organizacyjnymi i dotyczącymi statusu ogółu pracowników dotychczasowej Kancelarii i Biura Służby Prawnej.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału