Solidarność „powitała” Ursulę von der Leyen

solidarnosc.rzeszow.org.pl 9 godzin temu

Kolegium komisarzy Unii Europejskiej na czele z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen spotkało się 7 lutego z premierem Donaldem Tuskiem w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Politycy rozmawiali o priorytetach polskiej prezydencji w Radzie UE.
NSZZ Solidarność postanowił wykorzystać tę sytuację i zorganizował demonstrację, by zwrócić uwagę eurokratów na problemy i zagrożenia wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu – wysokie ceny energii, likwidację miejsc pracy i spadek konkurencyjności, zarówno polskiej, jak i europejskiej gospodarki.

Zgromadzonych związkowców powitał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność:

– Szczęść Boże! Witam Was serdecznie w Gdańsku, kolebce Solidarności! Cieszymy się, iż jesteśmy w tak wymownym i ważnym dla polskich pracowników i dla polskiej historii miejscu.
(…) „Solidarność” walczy z „zarazą Zielonego Ładu” już od 2007 roku. Wtedy walczyliśmy samotnie, nie wszyscy nasze postulaty rozumieli. Dziś jesteśmy w tej walce zjednoczeni, bo skutki Zielonego Ładu dotkną każdego z nas. To nie ma nic wspólnego ze środowiskiem, to jest czysta polityka i walka z pracownikiem. Chcą nas zaorać, bo ciężko pracujemy i stajemy się coraz bardziej konkurencyjni, szczególnie wobec gospodarki niemieckiej.
(…) Panie premierze Tusk, mówimy: sprawdzam! jeżeli faktycznie zrewidował Pan swoje poglądy w sprawie Zielonego Ładu, to sprawdźmy to przy referendum w tej sprawie. Solidarność kończy już zbieranie podpisów pod wnioskiem o ogólnokrajowe referendum w sprawie Zielonego Ładu. My jednak wiemy, iż jest Pan wielkim kłamczuchem.
(…) Wzywam Pana Premiera Tuska do ogłoszenia referendum! Chcemy jako Polacy być gospodarzami we własnym kraju!

Unijna polityka klimatyczna jest powodem likwidacji wielu zakładów i miejsc pracy w naszym kraju, w szczególności w sektorach górnictwa, energetyki, motoryzacji, rolnictwa czy hutnictwa.
W 2027 roku wejdą w życie kolejne restrykcyjne przepisy w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Jednym z nich będzie system ETS 2, który obejmie gospodarstwa domowe korzystające z paliw kopalnych, a także transport drogowy.
W sektorze transportu Unia postuluje, by od 2035 roku wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze były bezemisyjne.
W przypadku budownictwa unijna dyrektywa wskazuje, iż nowe budynki publiczne muszą być zeroemisyjne od 2028 roku, a prywatne od 2030 roku, co oznacza, iż nie będą mogły być ogrzewane węglem i gazem.


Z Regionu Rzeszowskiego w Gdańsku protestowało ponad 50 działaczy związkowych na czele z Markiem Hojło, skarbnikiem ZR.
Rolnicy wsparli członków Solidarności. Kilka traktorów stanęło nieopodal historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Idź do oryginalnego materiału