Pytania, które pojawiają się na rozmowie o pracę, często wydają nam się proste, a odpowiedzi na nie, intuicyjne. Jednak, kiedy pojawia się stres, bywa, iż choćby na proste: "Kim jesteś?", nie możemy znaleźć odpowiedzi. Eksperci od rekrutacji alarmują, iż zawsze przed rozmową kwalifikacyjną, powinniśmy przemyśleć swoje odpowiedzi. Na TikToku pojawia się też wiele filmików, które mogą być dla nas podpowiedzią, jak się przygotować. W jednym z nich omówiono błędy, które natychmiast przekreślają nasze szanse.
REKLAMA
Zobacz wideo Anna Wendzikowska o wywiadach z gwiazdami Hollywood. "Myślę, iż zrobiłam 5 tys. wywiadów" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Rozmowa o pracę. Rzeczy, które przekreślą twoją szansę
"Dwie rzeczy, których rekruterzy nienawidzą podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Po pierwsze rekruterzy nie znoszą, jak nie jesteś w stanie odpowiedzieć na proste, podstawowe pytania, takie jak: Kim jesteś? Czego oczekujesz? Gdzie chcesz być za pięć lat? Jakie są twoje mocne i słabe strony?" - zaczęła ekspertka.
Następnie wyjaśniła: "To najprostszy zestaw pytań dotyczący ciebie, dlatego im lepiej znasz siebie, tym lepiej wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej. A jeżeli z marszu nie potrafisz na nie odpowiedzieć, dam ci jedną radę, nie szukaj odpowiedzi w czacie GPT, nie szukaj też odpowiedzi na nie na stronach Google'a, bo najlepsze odpowiedzi wynikają z praktyki i refleksji"
Kolejną rzeczą, która znalazła się na jej liście, była sytuacja, kiedy ktoś przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną i nie ma pojęcia o firmie. "Zapoznaj się dobrze z opisem stanowiska, na które rekrutujesz. Zrób choć minimalny research na temat firmy. Możesz po prostu wejść na LinkedIn lub wyszukać informacji na stronach Google" - doradziła.
Jej wskazówki wywołały mieszane reakcje. "Po zestawie pytań, które przedstawiłaś, to ja rezygnuje z dalszej rozmowy, czas zrobić update bazy pytań", "Jak kiedyś powiedziałam, iż za 5 lat widzę się na stanowisku kierownika, to usłyszałam, iż mam za wysokie wymagania", "Jak odpowiedziałem na rozmowie, przy której był dyrektor, iż na jego miejscu to jakoś nie dostałem roboty" - czytamy w komentarzach.
Jakie pytanie wydaje ci się najtrudniejsze na rozmowie o pracę? Zachęcamy do udziału w sondzie i komentowania.