W Niemczech wprowadzono czterodniowy tydzień pracy: wyniki eksperymentu

dou.eu 2 miesięcy temu

W Niemczech 45 firm wzięło udział w eksperymencie polegającym na wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy. W większości przypadków sześciomiesięczny eksperyment przyniósł pozytywne rezultaty.

Pilotaż w Niemczech to drugi co do wielkości projekt zrealizowany przez 4 Day Week Global, organizację z Nowej Zelandii, która prowadziła takie programy testowe m.in. w Portugalii, Republice Południowej Afryki i Wielkiej Brytanii. Do niemieckiego eksperymentu organizacja ta współpracowała z Uniwersytetem w Münsterze oraz berlińską firmą konsultingową Intraprenör.

Pracownicy firmy Solidsense uczestniczyli w eksperymencie: pracowali krócej, ale przez cały czas otrzymywali pełne wynagrodzenie. Na koniec 73% uczestników zadeklarowało gotowość do wprowadzenia tej zmiany na stałe lub przedłużenia eksperymentu.

Krótszy tydzień pracy poprawił zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne pracowników. 70% zgłosiło, iż rekrutacja pracowników stała się łatwiejsza po wprowadzeniu czterodniowego harmonogramu – co jest szczególnie ważne w kraju, gdzie wiele branż narzeka na intensywną konkurencję o talenty, która podnosi koszty. Tuzin uczestników przedstawił szczegóły swoich wyników finansowych, które pokazały, iż przychody i zyski pozostały na stabilnym poziomie.

Firma Solidsense wciąż spodziewa się 40% wzrostu przychodów w tym roku i decyduje się na kontynuację tego programu.

Niemieccy badacze zaangażowani w projekt postanowili przeprowadzić bardziej rygorystyczny eksperyment niż te, które organizacja 4 Day Week Global realizowała w innych krajach. Używali próbek włosów do pomiaru poziomu kortyzolu, hormonu uwalnianego w odpowiedzi na stres, oraz analizowali dane zebrane przez smartwatche, które pokazały, iż pracownicy spali średnio o 38 minut więcej tygodniowo i zwiększyli swoją aktywność fizyczną. Przeprowadzono również ponad 600 wywiadów i porównano wyniki z grupami kontrolnymi w firmach, gdzie nie wszyscy pracownicy uczestniczyli w programie.

Nie każda firma dotrwała do końca eksperymentu. Dwie z nich wycofały się w połowie, powołując się na trudności ekonomiczne (niekoniecznie związane ze skróceniem godzin pracy) lub na niskie poparcie wśród pracowników. Spośród pozostałych firm 20% zdecydowało się wrócić do pięciodniowego tygodnia pracy – to większy odsetek niż w innych pilotażach organizowanych przez 4 Day Week Global. „Wciąż nie uważam, iż powinniśmy mówić, iż Niemcy potrzebują czterodniowego tygodnia pracy dla wszystkich firm,” mówi Julia Backmann, badaczka z Uniwersytetu w Münsterze, która kierowała badaniem. „Widzę jednak, iż może to być atrakcyjne rozwiązanie dla organizacji, które chcą zrobić coś dla swoich pracowników lub poprawić swoją atrakcyjność jako pracodawcy.”

Idź do oryginalnego materiału