Z kopalni na wiatraki – jak górnicy znajdują nową pracę w OZE

6 godzin temu
Zdjęcie: Z kopalni na wiatraki – jak górnicy znajdują nową pracę w OZE


Wspierany przez państwo program “Wiatr – kopalnia możliwości” ma pozwolić na przebranżowienie choćby kilkudziesięciu górników. Pracownicy kopalni po ukończeniu kursów mogą zacząć pracę jako technicy i serwisanci turbin wiatrowych.

Już kilkunastu górników rozpoczęło pracę w nowej branży!

W lutym rozpoczęła się kolejna edycja programu “Wiatr – kopalnia możliwości”. W ramach tej inicjatywy wspierane jest przebranżowienie górników na techników i serwisantów turbin wiatrowych. Cały kurs można ukończyć z certyfikatem Global Wind Organisations, który pozwala na podjęcie dobrze płatnej pracy w nowym zawodzie. Projekt jest finansowany przez EDF Renowables Polska, Vulcan Training & Consultancy oraz Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.

Szkolenie składa się z czterech modułów. Pierwszy z nich dotyczy manualnych prac transportowych, drugi przygotowuje górników do sytuacji awaryjnych, takich jak pożar, trzeci obejmuje pracę na wysokościach, a czwarty to kurs pierwszej pomocy. Uczestnicy zakończą szkolenie egzaminem z obsługi podestów ruchomych oraz suwnic. Oprócz wiedzy czysto teoretycznej w planie kursów znajduje się również praca na turbinie wiatrowej.

– To umiejętności, których przez kilkadziesiąt następnych lat będzie oczekiwał rynek OZE w Polsce. Technicy i serwisanci będą potrzebni zarówno w rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, jak i rozwoju programu Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Organizując kolejne edycje bezpłatnych szkoleń dla górników, chcemy wziąć część odpowiedzialności za realizację sprawiedliwej transformacji energetycznej Polski – mówi Alicja Chilińska – Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska.

9 mld na górnictwo w 2025 roku. Jak “umowa z górnikami” zabiera pieniądze podatnikom?

Wykwalifikowani pracownicy będą potrzebni

Według szacunków, rozwijający się sektor OZE będzie potrzebował choćby 200 tys. pracowników. Dzięki kursom “Wiatr – kopalnia możliwości” już kilkunastu górników rozpoczęło pracę w nowym zawodzie. Umiejętności zdobyte podczas szkoleń pozwalają na podjęcie pracy w lądowej energetyce wiatrowej oraz w programie Morskiej Energetyki Wiatrowej na morzu Bałtyckim.

– Śląsk stoi przed dużym wyzwaniem w dobie odchodzenia od surowców kopalnych, zarówno pod względem gospodarczym, jak i społecznym. Jednak intensywny rozwój źródeł odnawialnych – w tym energetyki wiatrowej – nie powinien być traktowany jako zagrożenie, ale jako szansa na dalszy rozwój – mówi Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. – Technicy i serwisanci będą potrzebni zarówno w rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, jak i na morzu. Szacunki pokazują, iż w tej branży w zależności od wykorzystanego potencjału, w ciągu najbliższych lat zatrudnienie będzie mogło znaleźć między 100 a 200 tysięcy pracowników – dodaje.

Źródło: gospodarskamorska.pl, gazeta.pl

Fot. Canva

Idź do oryginalnego materiału