Zamiast zniżki dostają mandat. Seniorzy wciąż popełniają te błędy w PKP. choćby 600 zł

1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Seniorzy podczas zakupu biletu na przejazd pociągami Polskich Kolei Państwowych muszą wziąć pod uwagę pewne ograniczenia. W tym przypadku nietrudno o pomyłkę. Choć osobom po 60. roku życia przysługują aż dwie zniżki, istnieje pewna zależność, która może doprowadzić do nieprzyjemnej konfrontacji z kontrolerem biletów. W grę wchodzi mandat w wysokości kilkuset złotych.
Coroczne ferie zimowe to czas wzmożonego ruchu w składach należących do lokalnego przewoźnika. PKP Intercity na swojej oficjalnej stronie internetowej przypomniało, iż w tym czasie również obowiązują zniżki, które mogą znacznie obniżyć koszt podróży. Niektóre z nich obejmują również seniorów, jednak ci muszą zwrócić uwagę na konkretne zasady ich funkcjonowania. Problem polega na tym, iż niekiedy niezbędne jest dodatkowe zaświadczenie.


REKLAMA


Zobacz wideo Karnowski: PKP jest dużo mniej punktualne niż kolej w Ukrainie


Zniżki PKP dla seniorów. Emeryci i renciści muszą uważać
PKP oferuje dwie osobne zniżki dla osób, które ukończyły 60. rok życia. Pierwszą opcją jest rabat w wysokości 30 proc. Specjalna oferta dotyczy pociągów Intercity w 1. i 2. klasie na trasach krajowych. Ponadto obejmuje również dłuższe trasy oraz wagony sypialne. Aby skorzystać ze zniżki dla seniora, należy podczas przejazdu pokazać istotny dowód osobisty lub paszport. Kolejną propozycją jest nieco bardziej atrakcyjna promocja, dzięki której bilet można kupić aż o 37 proc. taniej. W tym przypadku emeryci i renciści na mocy ustawy mają prawo do dwóch przejazdów pociągiem w ciągu w roku. Limit dotyczący liczby podróży nie jest jedynym ograniczeniem. Otóż w przypadku tej promocji przewoźnik wymaga nie tylko dowodu tożsamości, ale także specjalnego zaświadczenia. Jego brak zaś może skutkować wysokim mandatem.


Jak wybrać zniżkę w PKP Intercity? Brak jednego dokumentu może być ogromnym problemem
Osoby korzystające z 37-proc. zniżki dla emeryta i rencisty w trakcie kontroli muszą okazać zarówno bilet oraz dowód tożsamości, jak i zaświadczenie uzyskane od jednego z akceptowanych organów. Taki dokument może być wydany między innymi przez:


Terenowe Jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów,
Wojewódzkie i regionalne rady weteranów pracy Ogólnopolskiego Porozumienia Zw. Zaw,
Regionalne komisje emerytów i rencistów NSZZ "Solidarność",
Niezależny Krajowy Związek Zawodowy w Polsce "Solidarność Weteranów Pracy",
Niezależny Związek Przyszłych i Obecnych Emerytów i Rencistów "Weterani",
Związek Zawodowy Pracowników Najwyższej Izby Kontroli,
Oddziały wojewódzkie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych,
Zarządy wojewódzkie Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej,
Okręgowe sekcje emerytów i rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego.


Zobacz też: Renta wdowia zwiększy emerytury średnio o 370 zł. Może jednak pozbawić seniorów "czternastki"
Jak informował w ubiegłym roku serwis Fakt, brak dokumentu, który potwierdza możliwość zakupu bezpłatnego lub ulgowego biletu, może oznaczać mandat w wysokości od 120 złotych do choćby 600 złotych. Warto zatem pamiętać, iż wyłącznie 30-proc. zniżka dla seniorów powyżej 60. roku życia nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału