Zwolnienie dyscyplinarne jest jedną z form rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę w przypadku naruszenia przez pracownika przepisów regulaminu pracy lub zasad etyki zawodowej. Może mieć ono przykre konsekwencje w tym brak możliwości znalezienia nowej pracy, problemy finansowe czy też utrata zasiłków i ubezpieczeń.
Z treści artykułu dowiesz się:
- Co może być przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego?
- Jak wygląda procedura zwolnienia dyscyplinarnego?
- Czy pracownikowi przysługuje odszkodowanie z tytułu zwolnienia dyscyplinarnego ?
Zwolnienie dyscyplinarne – przyczyny
Zwolnienie dyscyplinarne jest regulowane przez Kodeks Pracy i może być zastosowane w przypadku naruszenia przez pracownika regulaminu pracy lub innych przepisów, takich jak kodeksu etyki zawodowej. Pracodawca musi wykazać, iż naruszenie było poważne
i stanowiło zagrożenie dla firmy lub innych pracowników.
Najczęstszymi przyczynami zwolnienia dyscyplinarnego są:
- niewywiązywanie się z obowiązków pracowniczych,
- kradzież lub wyrządzenie szkody mienia pracodawcy,
- ujawnianie tajemnic handlowych,
- stosowanie przemocy lub nękanie innych pracowników,
- uzależnienie od alkoholu lub narkotyków,
- naruszanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy pamiętać, iż zwolnienie dyscyplinarne jest najbardziej surową formą kary. Mniej surowe to: upomnienie, nagana lub zawieszenie.
Zwolnienie dyscyplinarne – procedura
Procedura zwolnienia dyscyplinarnego jest określona w art. 52 Kodeksu pracy:
§ 1.Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, o ile przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
§ 2. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
§ 3. Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.
Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania do sądu pracy. Zaleca się, aby dokument został wręczony pracownikowi osobiście, ale możliwe jest także korespondencyjne powiadomienie. Pracownik niebędący członkiem związku zawodowego nie podlega procedurze konsultacji z zakładową organizacją związkową.
Zwolnienie dyscyplinarne – odszkodowanie
Pracownikowi, który został zwolniony dyscyplinarnie, przysługuje zwykle jedynie wynagrodzenie za czas, w którym faktycznie pracował. Jednak w przypadku naruszenia przez pracodawcę przepisów prawa lub nieprawidłowego przeprowadzenia procedury zwolnienia dyscyplinarnego, pracownik może dochodzić roszczeń.
iPersonel – system kadrowo-płacowy, jakiego szukasz
iPersonel jest dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Szukasz systemu kadrowo-płacowego dla swojej firmy? Umów się na prezentację!
Chcesz oszacować miesięczny koszt użytkowania systemu iPersonel? Kalkulator ceny