Czy Ukraińcy w Niemczech żyją z socjalu?

3 dni temu

Jeden z użytkowników portalu X na początku października 2024 r. udostępnił grafikę przedstawiającą dane na temat pobierania zasiłków socjalnych w Niemczech przez osoby obcych narodowości. Skomentował to słowami: „2/3 Ukraińców w Niemczech pobiera Bürgergeld, tzn. nie pracują”. Sprawdziliśmy, czy to prawda.

Na dzień publikacji artykułu wpis został wyświetlony ponad 6,4 tysiąca razy i uzyskał ponad 250 polubień oraz 60 udostępnień. Zdobył też 22 komentarze, z czego większość z nich miała negatywny wydźwięk.

Zrzut ekranu przedstawiający post opublikowany na platformie X 3 października 2024 roku

Pod grafiką pojawiły się komentarze typu „Dajo więc patusy Bioro”, „Niektórym to ta wojna z nieba spadła” czy „I bardzo dobrze. Ja bym Niemców pobłogosławił jeszcze dodatkowymi 30 milionami Murzynów, którzy żyją z socjalu […]” (pisownia oryginalna).

Zrzuty ekranu przedstawiające przykładowe komentarze pod postem opublikowanym na platformie X 3 października 2024 roku

Kto w Niemczech pobiera zasiłek obywatelski?

Na środku analizowanej grafiki znajduje się napis „Wer Bezieht 43,8 Milliarden Bürgergeld?”, czyli „kto otrzyma 43,8 miliarda zasiłku obywatelskiego?”. Z przedstawionych tam danych wynika, iż korzysta z niego zaledwie 5,3% Niemców. Wśród innych narodowości pobiera go:

  • 16,2% Turków,
  • 41,7% Irakijczyków,
  • 47,1% Afgańczyków,
  • 55,1% Syryjczyków,
  • 65,6% Ukraińców.

Zgodnie z danymi przedstawionymi na grafice ze wsparcia tego typu korzysta więc 2 917 968 Niemców oraz 2 595 470 obywateli innych państw. Jako źródło statystyk wskazany jest Monitor Migracji Federalnego Urzędu Pracy (niem. Bundesagentur für Arbeit) z czerwca 2023 roku. Po zapoznaniu się z tym dokumentem można stwierdzić, że 65,6% Ukraińców w Niemczech rzeczywiście korzystało ze wsparcia Bürgergeld.

Czy oni nie pracują?

Program Bürgergeld to niemiecki zasiłek obywatelski, który ma za zadanie wesprzeć osoby z zerowym lub niskim dochodem w pokryciu codziennych wydatków. Przysługuje on obywatelom Niemiec, ale po spełnieniu dodatkowych warunków także obywatelom Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i innych państw – w tym Ukrainy.

Do otrzymania zasiłku uprawnieni są zarówno bezrobotni zdolni do pracy, jak i osoby o niskich dochodach. Co więcej, mogą korzystać z niego dzieci z takich rodzin – wówczas wsparcie jest wypłacane ich rodzicom lub opiekunom prawnym.

Jako iż zasiłek może być przyznany też osobom o niskich dochodach i dzieciom, nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy wszyscy Ukraińcy korzystający z Bürgergeld nie pracują.

Podsumowanie

Stwierdzenie „2/3 Ukraińców w Niemczech pobiera Bürgergeld, tzn. nie pracują” należy podzielić na dwie części:

  • „2/3 Ukraińców w Niemczech pobiera Bürgergeld” – to prawda, ale trzeba wziąć pod uwagę, iż wyliczenie opiera się na danych Federalnego Urzędu Pracy z czerwca 2023 roku.
  • „tzn. nie pracują” – Bürgergeld poza bezrobotnymi mogą otrzymać również osoby o niskich dochodach i ich dzieci. Dlatego też nie da się określić, czy wszyscy Ukraińcy pobierający ten zasiłek rzeczywiście „nie pracują”.

Podsumowując, na podstawie zaprezentowanych danych jesteśmy w stanie stwierdzić, iż według danych z czerwca 2023 r. ok. 2/3 Ukraińców w Niemczech pobierało wówczas Bürgergeld. Nie oznacza to jednak, iż wszystkie te osoby nie pracowały.

Czasowa manipulacja

Wykres z omawianego wpisu przeanalizowały w 2023 r. niemieckie organizacje CORRECTIV i Deutsche Presse Agentur (DPA). Wykazały, iż wykres wprowadza odbiorców w błąd.

Zrzut ekranu przedstawiający post opublikowany na platformie X 3 października 2024 roku

Nad wykresem widnieje pytanie: „kto otrzyma 43,8 miliarda zasiłku obywatelskiego?”. Może to sugerować, iż Niemcy otrzymują jedynie niewielką część pieniędzy z zasiłku. W rzeczywistości stanowią oni ponad połowę beneficjentów. Ukraińcy to 12,9% a 9,1% to Syryjczycy.

CORRECTIV stworzył wykres, który przedstawia adekwatny udział narodowości w pobieraniu Bürgergeld. Przedstawiamy go poniżej:

Wykres przygotowany przez niemiecką organizację CORRECTIV, pokazujący, iż Niemcy otrzymują ok. 53% pieniędzy z programu Bürgergeld, a Ukraińcy prawie 13%.
Idź do oryginalnego materiału