55% osób pracujących mając do wyboru umowę o pracę i umowę cywilnoprawną z wyższym wynagrodzeniem woli otrzymać wyższe wynagrodzenie.
Przy czym 13% przy podejmowaniu decyzji kieruje się wyłącznie wysokością wynagrodzenia bez względu na formę wykonywania pracy zarobkowej. Umowa o pracę z pewnością zapewnia większą stabilność i dodatkowe przywileje pracownicze jak gwarantowane urlopy. Umowy cywilnoprawne wiążą się z kolei z większą elastycznością, często z możliwością wyboru godzin i długości pracy. Wiążą się też z wyższym wynagrodzeniem.
Badanie mające na celu poznanie opinii pracowników dotyczących preferowanych form zatrudnienia
Na zlecenie Pracodawców RP ogólnopolski panel badawczy „ariadna” wykonał badanie mające na celu poznanie opinii pracowników dotyczących preferowanych form zatrudnienia.
W pierwszym pytaniu pytano o najważniejsze dla ankietowanych kwestie związane z zatrudnieniem.
Wśród pięciu najczęściej pojawiających się odpowiedzi wskazano:
- 70% wysokość wynagrodzenia,
- 61% dobra atmosfera w pracy,
- 42% bezpieczeństwo zatrudnienia,
- 32% balans między życiem zawodowym a prywatnym,
- 24% elastyczne godziny pracy.
Polacy mniej obawiają się utraty pracy
Nie jest zaskakujące to, iż wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników najważniejsza. Podobne wnioski można wyciągnąć z wielu innych badań na przestrzeni lat. Również dobra atmosfera w pracy jest jednym z najczęściej wskazywanych przez pracowników warunków satysfakcji z pracy od dłuższego czasu. Jednocześnie zaledwie 42% ankietowanych wskazuje bezpieczeństwo zatrudnienia. Prawdopodobnie jest to związane z bardzo niskim bezrobociem występującym w Polsce od dłuższego czasu, które sprawia, iż Polacy mniej obawiają się utraty pracy. Ważne jest również to, iż co trzecia osoba biorąca udział w badaniu ceni sobie balans między życiem zawodowym a prywatnym, a także to, iż co czwarta osoba chce mieć elastyczne godziny pracy. Wskazuje to pewien trend wzrostu znaczenia elastyczności relacji między pracownikiem a pracodawcą.
– Rynek pracy się zmienia. Potrzeba elastyczności, którą jeszcze niedawno wskazywaliśmy jako trend głównie wśród młodszego pokolenia, dziś zyskuje na znaczeniu. Wysokość wynagrodzenia i elastyczność świadczenia pracy są w tej chwili równie ważne co stabilność i bezpieczeństwo – komentuje wyniki badania Szymon Witkowski, główny legislator Pracodawców RP.
Pracodawcy RP poprosili również o skomentowanie wyników badania pracodawców oferujących elastyczne formy zatrudnienia.
– To badanie wyraźnie dowodzi też, iż nie ma jednego uniwersalnego modelu zatrudnienia dobrego dla wszystkich. Niemal równy wynik między oczekiwaniem stabilności lub elastyczności jest naturalny na tak zróżnicowanym rynku pracy – komentuje Arkadiusz Krupicz założyciel Pyszne.pl.
– Fakt, iż pracownicy cenią sobie elastyczność jest zgodny z trendami, które od lat obserwujemy w Polsce. Dla nowych pokoleń pracowników wychowanych w czasach nieustannego postępu technologicznego, pracodawca musi oferować konkurencyjne wynagrodzenie, ale też tworzyć środowisko pracy, które sprzyja elastyczności i uwzględnia różnorodne potrzeby, w tym odmienne formy współpracy czy możliwość wykonywania pracy dla kilku pracodawców Oczekiwania odnośnie odmiennych form zatrudnienia dotyczą także wybranych branż. Przykładowo – praca w sektorze food delivery uważana przez cały czas za dodatkową, uzupełniającą – skupia się wokół elastyczności. Kurierki i kurierzy chcą pracować, kiedy im pasuje i kiedy mają na to przestrzeń. To jest także zagadnienie pokoleniowe – dodaje Krupicz.
Elastyczność zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia odgrywają kluczową rolę w decyzjach zawodowych Polaków
– Badanie (…) potwierdza iż elastyczność zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia odgrywają kluczową rolę w decyzjach zawodowych Polaków. Jest to spójne także z trendem który widzimy w całej Europie. (…)Uber z zadowoleniem przyjmuje transpozycję europejskiej dyrektywy w sprawie pracy platformowej do polskiego systemu prawnego. Uważamy, iż stanowi to cenną okazję do ustanowienia jasnych ram prawnych dla branży pracy platformowej w Polsce, które będą wspierać zrównoważony rozwój platform oraz pozwalać na elastyczne możliwości osiągania przychodów dla kierowców i kurierów – wskazuje Kamila Sotomska, Public Policy Lead, Central & Estern Europe w firmie Uber.