Z raportu „Słuchacz podcastów 2023” Grupy Eurozet i Publicis wynika, iż słuchalność podcastów w Polsce rośnie. W ubiegłym roku przynajmniej raz w tygodniu słuchało ich 7 milionów osób, czyli ponad jedna czwarta internautów i internautek. A jest w czym wybierać. W sieci znajdziemy blisko 9 tysięcy polskich audycji. Podcasty stały się nieodłącznym elementem życia wielu osób – towarzyszą nam w drodze do pracy, podczas treningów czy wieczornego relaksu. Mogą być również doskonałym źródłem wiedzy i inspiracji dla aktywistów, działaczy społecznych oraz organizacji pozarządowych. W świecie, gdzie rozwój osobisty, zarządzanie zmianą i innowacje technologiczne stają się kluczowe, podcasty takie jak Talks for Good, #todziała czy Coraz lepsze NGO oferują unikalne spojrzenie na wyzwania, przed którymi stają współczesne organizacje pozarządowe. Które podcasty warto słuchać, aby zdobyć praktyczne porady, poznać historie osób zmieniających świat na lepsze, lub dowiedzieć się, jak skutecznie ekonomizować działania NGO? W tym artykule zapraszamy do odkrycia serii, które nie tylko inspirują, ale i dostarczają narzędzi do efektywnej pracy w trzecim sektorze.
Od redakcji: Jakiś czas temu Małgorzata Rodak przygotowała zestawienie najlepszych polskich podcastów, które inspirują do działania i pogłębiają wiedzę na dany temat spraw społecznych. Z przyjemnością kontynuujemy ten cykl, dodając razem z Mirellą Panek-Owsiańską kolejny ranking audycji, które edukują, wspierają i motywują do aktywności w obszarze NGO. Tym razem przyjrzymy się podcastom, które dostarczą nie tylko inspiracji, ale także praktycznej wiedzy z zakresu fundraisingu, zarządzania i CSR. Zapraszamy do odkrycia nowych audycji, które mogą być świetnym narzędziem wspierającym działania Twojej organizacji!
- Które podcasty najlepiej pokazują działania aktywistyczne?
- Czy warto słuchać podcastów pracując w organizacji społecznej?
- Kto najlepiej nauczy nas fundraisingu, komunikacji i zarządzania NGO?
- Gdzie poznamy ciekawych społeczników i społeczniczki opowiadające o swojej pracy i doświadczeniach?
Proponuję subiektywny przegląd 10 serii podcastów, które są ciekawe, inspirujące i pomogą Ci w działaniach społecznych i aktywistycznych, a jeżeli pracujesz w organizacji społecznej, dowiesz się więcej o lepszym zarządzaniu NGO. Wszystkie znajdziesz na Spotify i w swojej ulubionej aplikacji podcastowej.
Talks for Good – podcast o NGO i biznesie z dobrym wpływem
W tej serii podcastów posłuchacie wywiadów z liderami i liderkami organizacji pozarządowych i startupów pozytywnego wpływu. Mec. Jacek Olejarz i mec. Anna Glas oraz ich goście i gościnie porozmawiają o wielu praktycznych aspektach pracy, prawa, zarządzania i aktywizmu.
Jak wdrożyć tzw. ustawę Kamilka, co nas czeka w związku z nowymi regulacjami o greenwashingu, czy fundacja może zarabiać pieniądze, czy lider musi być samotny, jak shakować LinkedIn, przeprowadzić sukcesję w organizacji czy prowadzić biznes z misją – to tylko niektóre tematy, które znajdziesz w Talks for Good przygotowywanym przez kancelarię prawną Legalden.
Po wysłuchaniu uwierzysz, iż w prowadzeniu firmy jest miejsce na robienie dobrych rzeczy, a organizacje społeczne mogą stanowić inspirację dla innych branż ze względu na wysoką skuteczność i zaangażowany zespół oraz dowiesz się więcej o ideach CSR, ESG i wszelkim wpływowym działaniom.
#todziała – podcast o ludziach i historiach, które inspirują
Podcast #todziała jest częścią kampanii „Organizacje społeczne. To działa!”. To rozmowy z ekspertami i ekspertkami z organizacji, aktywnie działającymi w bardzo różnych obszarach: klimatu, praw zwierząt, edukacji, czy kultury.
Dorota Setniewska oraz jej rozmówcy i rozmówczynie prowadzą nas od miejskiej partyzantki ogrodniczej, przez Polskę bez smogu, menu szkolnych stołówek po wspieranie osób chorych na chorobę Parkinsona, angażowanie się w wybory czy wolontariat zagraniczny. W odcinkach znajdziesz odpowiedzi na pytania o najważniejsze wyzwania społeczne i odpowiedzi, które pomogą Ci opowiadać o nich innym.
Z rozmów dowiesz się także, jak możesz włączyć się w działania różnych fundacji czy stowarzyszeń i aktywnie działać na rzecz ważnych dla Ciebie spraw.
Coraz lepsze NGO – jak zmieniać świat na lepszy?
Tu Szczepan Kasiński opowie Wam o najważniejszych aspektach zarządzania organizacją społeczną.
Jeśli interesujesz się wyznaczaniem celów strategicznych, zarządzaniem zmianą, pozyskiwaniem funduszy (fundraisingiem), współpracą z biznesem i wyborem odpowiedniego narzędzia CRM, ten podcast jest dla Ciebie. Z tą wiedzą Twoja organizacja będzie jeszcze skuteczniej zmieniać świat na lepszy.
NGOstacja – praktyczne porady dla organizacji pozarządowych
Agnieszka Budzyńska zaprasza do słuchania tego podcastu aktywistów, aktywistki i wszystkie osoby, które chcą działać społecznie. Chcesz zmienić statut swojej organizacji, napisać dobry wniosek, używać języka inkluzywnego, wypełnić obowiązki sprawozdawcze, znaleźć dobre biuro rachunkowe czy adekwatnie rozliczyć dotacje? W tej serii znajdziesz wiele praktycznych informacji i porad dla Twojej organizacji.
Dobry Stan Kultury – zarządzanie w sektorze kultury
Dobry Stan Kultury to podcast o empatycznym zarządzaniu. Znajdziesz tam odcinki o wyzwaniach, z którymi mierzą się na co dzień liderzy i liderki z sektora kultury. Posłuchaj odcinków o zdrowiu psychicznym, zmianach w instytucjach kultury czy też przywództwie służebnym. Magdalena Ulejczyk szczerze rozmawia o blaskach i cieniach wrażliwego podejścia w zarządzaniu, o zmianach, które nas dotykają oraz o inspiracjach i autorytetach.
Doing good – rozmowy o pracy, przyszłości i roli biznesu w zmienianiu świata na lepszy
Ta seria podcastów przybliża różne sposoby osiągania społecznego wpływu i inspiruje zarówno do szukania pracy z sensem, jak i tworzenia własnych organizacji i firm, które pragną być częścią rozwiązania, nie problemu.
Dobrosława Gogłoza zaprasza do siebie liderów i liderki, by rozmawiać m.in. o wpływie ekologicznym, zrównoważonej cyrkularności, rozwoju osobistym, fundraisingu, startupach czy neuroróżnorodności.
<iframe style=”border-radius:12px” src=”https://open.spotify.com/embed/episode/2awjJtUP7yXR9NVNKVkcZm” width=”100%” height=”352″ frameBorder=”0″ allowfullscreen=”” allow=”autoplay; clipboard-write; encrypted-media; fullscreen; picture-in-picture” loading=”lazy”></iframe>
Doświadczenia zaproszonych osób to kopalnia wiedzy z wielu obszarów. Przyda się wszystkim osobom poszukującym sensownej pracy z misją.
Granty to nie wszystko – o ekonomizacji działań NGO
To jest podcast dla organizacji pozarządowych, które chcą ekonomizować swoje działania.
Karolina Duchińska i Joanna Szyniec-Mazur poinstruują Cię jak ustawić wizytówkę Google krok po kroku, jakich narzędzi używać prowadząc odpłatną działalność, jak określać swoje grupy docelowe i jak mówić do klientów czy zwiększać sprzedaż.
<iframe style=”border-radius:12px” src=”https://open.spotify.com/embed/episode/33OE38ijL70gpzdeTHIXPp” width=”100%” height=”352″ frameBorder=”0″ allowfullscreen=”” allow=”autoplay; clipboard-write; encrypted-media; fullscreen; picture-in-picture” loading=”lazy”></iframe>
Dzięki tej serii dowiesz się jak spełniać marzenia swojej organizacji pozarządowej choćby bez wsparcia grantowego.
Ludzie NGO – poznaj historie osób z organizacji pozarządowych
Poznasz tu osoby, który zdecydowały się pracować w organizacjach społecznych i które opowiedzą o tym jak to się robi. Skąd czerpią pomysły, motywację, pieniądze oraz co sprawia, iż chcą czynić dobro. Opowiedzą też o wyzwaniach i trudnościach, z którymi mierzą się w swojej pracy na co dzień.
<iframe style=”border-radius:12px” src=”https://open.spotify.com/embed/episode/2N7lGMAKTeXY1jLMznqR4Q” width=”100%” height=”352″ frameBorder=”0″ allowfullscreen=”” allow=”autoplay; clipboard-write; encrypted-media; fullscreen; picture-in-picture” loading=”lazy”></iframe>
Sprawdź czym zajmują się m.in. Fundacja Skarby, Fundacja Mały Duży Człowiek czy Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Terapeutycznego.
#prosteNGO – to musisz wiedzieć o III sektorze
Od partycypacji obywatelskiej i ekonomii społecznej do wolontariatu i crowdfundingu. Ta seria krótkich audycji zaznajomi Cię z podstawowymi zagadnieniami trzeciego sektora – czym są takie organizacje, jakie jest ich znaczenie, w jakich realiach formalnych działają i dlaczego potrzeba zmian?
<iframe style=”border-radius:12px” src=”https://open.spotify.com/embed/episode/4sK892ubPngUdTkUeWKPRS” width=”100%” height=”352″ frameBorder=”0″ allowfullscreen=”” allow=”autoplay; clipboard-write; encrypted-media; fullscreen; picture-in-picture” loading=”lazy”></iframe>
Podcast Sektor 3.0 – technologie dla dobra wspólnego
Na koniec polecam podcast tworzoną przez naszą redakcję. Podcast Sektor 3.0 to przestrzeń, w której technologia spotyka się z dobrem społecznym. Każdy odcinek dostarcza inspiracji oraz praktycznej wiedzy na temat wdrażania technologii w działaniach społecznych, edukacji i komunikacji. W podcaście prowadzonym przez Agę Kozak i Filipa Jędrucha znajdziesz rozmowy z gośćmi i gościniami, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami – od stosowania sztucznej inteligencji w organizacjach pozarządowych, przez rozwijanie kompetencji przyszłości, po techniki zapobiegania wypaleniu zawodowemu.
<iframe style=”border-radius:12px” src=”https://open.spotify.com/embed/episode/3oknvTznUhErP9ccqN6p6S” width=”100%” height=”352″ frameBorder=”0″ allowfullscreen=”” allow=”autoplay; clipboard-write; encrypted-media; fullscreen; picture-in-picture” loading=”lazy”></iframe>
Najpopularniejsze podcasty społeczne. Rozwiń naszą listę!
Jeśli lubisz słuchać i poszerzać swoją wiedzę, powyższa lista podcastów dostarczy Ci inspiracji do działania i pomoże lepiej zarządzać organizacją społeczną. Od Talks for Good po #todziała i Coraz lepsze NGO – każde z tych najpopularniejszych podcastów oferuje bogactwo praktycznej wiedzy i motywujących historii. Zamień swój ulubiony podcast kryminalny na jedną z naszych propozycji z pasją. Odkrywaj, ucz się i twórz zmiany na lepsze! A jeżeli masz swoje ulubione najlepsze polskie podcasty i odrobinę wolnego czasu, koniecznie podziel się nimi z nami!
Jeśli pracujesz w instytucji kulturalnej – ta seria jest dla słuchaczy i słuchaczek takich, jak Ty!
Doing good – rozmowy o pracy, przyszłości i roli biznesu w zmienianiu świata na lepszy
Ta seria podcastów przybliża różne sposoby osiągania społecznego wpływu i inspiruje zarówno do szukania pracy z sensem, jak i tworzenia własnych organizacji i firm, które pragną być częścią rozwiązania, nie problemu.
Dobrosława Gogłoza zaprasza do siebie liderów i liderki, by rozmawiać m.in. o wpływie ekologicznym, zrównoważonej cyrkularności, rozwoju osobistym, fundraisingu, startupach czy neuroróżnorodności.
Doświadczenia zaproszonych osób to kopalnia wiedzy z wielu obszarów. Przyda się wszystkim osobom poszukującym sensownej pracy z misją.
Granty to nie wszystko – o ekonomizacji działań NGO
To jest podcast dla organizacji pozarządowych, które chcą ekonomizować swoje działania.
Karolina Duchińska i Joanna Szyniec-Mazur poinstruują Cię jak ustawić wizytówkę Google krok po kroku, jakich narzędzi używać prowadząc odpłatną działalność, jak określać swoje grupy docelowe i jak mówić do klientów czy zwiększać sprzedaż.
Dzięki tej serii dowiesz się jak spełniać marzenia swojej organizacji pozarządowej choćby bez wsparcia grantowego.
Ludzie NGO – poznaj historie osób z organizacji pozarządowych
Poznasz tu osoby, który zdecydowały się pracować w organizacjach społecznych i które opowiedzą o tym jak to się robi. Skąd czerpią pomysły, motywację, pieniądze oraz co sprawia, iż chcą czynić dobro. Opowiedzą też o wyzwaniach i trudnościach, z którymi mierzą się w swojej pracy na co dzień.
Sprawdź, czym zajmują się m.in. Fundacja Skarby, Fundacja Mały Duży Człowiek czy Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Terapeutycznego.
#prosteNGO – to musisz wiedzieć o III sektorze
Od partycypacji obywatelskiej i ekonomii społecznej do wolontariatu i crowdfundingu. Ta seria krótkich audycji zaznajomi Cię z podstawowymi zagadnieniami trzeciego sektora – czym są takie organizacje, jakie jest ich znaczenie, w jakich realiach formalnych działają i dlaczego potrzeba zmian?
Podcast Sektor 3.0 – technologie dla dobra wspólnego
Na koniec polecam podcast tworzony przez naszą redakcję. Podcast Sektor 3.0 to przestrzeń, w której technologia spotyka się z dobrem społecznym. Każdy odcinek dostarcza inspiracji oraz praktycznej wiedzy na temat wdrażania technologii w działaniach społecznych, edukacji i komunikacji. W podcaście prowadzonym przez Agę Kozak i Filipa Jędrucha znajdziesz rozmowy z gośćmi i gościniami, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami – od stosowania sztucznej inteligencji w organizacjach pozarządowych, przez rozwijanie kompetencji przyszłości, po techniki zapobiegania wypaleniu zawodowemu.
Najpopularniejsze podcasty społeczne. Rozwiń naszą listę!
Jeśli lubisz słuchać i poszerzać swoją wiedzę, powyższa lista podcastów dostarczy Ci inspiracji do działania i pomoże lepiej zarządzać organizacją społeczną. Od Talks for Good po #todziała i Coraz lepsze NGO – każde z tych najpopularniejszych podcastów oferuje bogactwo praktycznej wiedzy i motywujących historii. Zamień swój ulubiony podcast kryminalny na jedną z naszych propozycji z pasją. Odkrywaj, ucz się i twórz zmiany na lepsze! A jeżeli masz swoje ulubione najlepsze polskie podcasty i odrobinę wolnego czasu, koniecznie podziel się nimi z nami!