Nastroje w polskim przemyśle pogorszyły się

1 dzień temu

Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł 48,9 punktu w listopadzie 2024 r. wobec 49,2 punktu w poprzednim miesiącu, poinformował S&P Global. Przyspieszony spadek nowych zamówień i ponowny spadek produkcji sprawiły, iż główny wskaźnik PMI spadł po raz pierwszy od pięciu miesięcy.
– Główny Wskaźnik PMI dla Polski, który rósł przez ostatnie cztery miesiące, spadł w listopadzie. Gwałtowniejszy spadek nowych zamówień oznaczał, iż producenci nie byli w stanie utrzymać krótkiego wzrostu produkcji odnotowanego w październiku. Słaby popyt europejski, zwłaszcza z Niemiec, przez cały czas ciążył na sektorze wytwórczym. Optymizm biznesowy uległ obniżeniu, a Wskaźnik przyszłej produkcji osiągnął najniższy poziom od prawie dwóch lat – skomentował dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.


Mimo to, jak podano, najnowszy odczyt PMI był niemal najwyższy (tylko w jednym miesiącu był on wyższy) w trwającej od 31 miesięcy sekwencji odczytów poniżej progu 50, która rozpoczęła się w maju 2022.

Rośnie zatrudnienie w przemyśle


S&P Global wskazał jednocześnie, iż głównym pozytywnym wnioskiem z najnowszego badania jest dalszy wzrost zatrudnienia w przemyśle. Liczba zatrudnionych zwiększyła się drugi miesiąc z rzędu, po najdłuższej sekwencji zwolnień od 2004 roku.


Według analityków nieoficjalne dane sugerowały, iż firmy przyjęły sobie za cel zwiększenie zdolności produkcyjnych przy rekrutacji pracowników w pełnym wymiarze godzin. Tempo tworzenia nowych miejsc pracy wzrosło do najwyższego poziomu od lutego 2022 r.

Polecamy też:



  • Przemysł nie poddaje się dekoniunkturze. Produkcja okazała się lepsza od oczekiwań

  • Przemysł odbił się od dna. Potrzebne jest jednak trwałe ożywienie popytu na polskie wyroby

  • Niemal połowa branż przemysłowych w Polsce z mniejszą produkcją

  • Karta się odwróciła. Produkcja przemysłowa w Polsce na minusie, w UE na plusie

Idź do oryginalnego materiału