Pracownicy chcą zmian w medycynie pracy. 75 proc. popiera dodatkowe badania

2 tygodni temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób to główne zadanie, jakie od lat stało przed badaniami medycyny pracy. Wszyscy jednak wiemy, jak często jest to po prostu fikcja. Tymczasem rząd chce rozszerzyć badania medycyny pracy o dobrowolny pakiet rozszerzony. Co na to Polacy?


Badania medycyny pracy od 2025 roku obejmować będą także lipidogram, pomiar glukozy we krwi i obliczenie wskaźnika BMI.Powstanie także lista badań dodatkowych m.in. cytologia, badanie PSA czy RTG płuc.Według badań enel-med aż 74 proc. pracowników popiera zmiany w medycynie pracy i skorzystałoby z medycyny pracy w rozszerzonej formie.
Zmiany w badaniach medycyny pracy zapowiadał w listopadzie wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Badania mają być bezpłatne dla pracownika, a zostaną także rozszerzone.


Nowa medycyna pracy od 2025


Od 2025 roku zmieni się standardowy pakiet obowiązkowych badań dla pracowników. Na nowej liście badań pojawi się lipidogram, pomiar glukozy we krwi i obliczenie wskaźnika BMI. Chodzi zatem o profilaktykę chorób układu krążenia, cukrzycy i nadwagi. W myśl zmian, które proponuje rząd, te badania mają być darmowe dla pracownika, o ile przychodnia przystąpi do nowego programu badań. Reklama


"Każdy to będzie musiał mieć zrobione. Zwiększamy ilość badań w medycynie prac", mówił Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia w Radiu Zet.
Powstanie również lista badań dodatkowych. Wiceminister wylicza, iż do tych badań należeć będą m.in. cytologia, badanie PSA czy RTG płuc. Pracownik sam podejmie decyzję, czy zechce z nich skorzystać.


74 proc. pracowników chce dodatkowych badań


Wygląda na to, iż Polacy chętnie będą korzystać z pakietu dodatkowych badań. Według raportu enel-med aż 74 proc. pracowników popiera zmiany w medycynie pracy i skorzystałoby z medycyny pracy w rozszerzonej formie. Część z tych osób (36 proc.) skorzystałaby ze wspomnianych badań tylko jeżeli do wyników tych badań nie miałby wglądu pracodawca. Częściej chętne na taki krok są kobiety (82 proc.) niż mężczyźni (66 proc.).
Autorzy raportu sugerują także, iż konieczne jest połączenie sił NFZ i pracodawców, szczególnie w kontekście finansowym. w tej chwili ciężar finansowego dźwignięcia profilaktyki zdrowotnej leży głównie po stronie pracodawców, natomiast edukacja jest mocno zaniedbana. Wyzwaniem będzie w przyszłość także cyfryzacja tego systemu.
Każdy pracownik zobowiązany jest do przeprowadzenia badań medycyny pracy zleconych przez pracodawcę. Są to badania wstępne, okresowe lub kontrolne. W myśl nowych przepisów badania okresowe będą musiały być przeprowadzane nie częściej niż raz w roku i nie rzadziej niż co pięć lat.
Idź do oryginalnego materiału