Synthaverse oczekuje lepszych wyników w 2025, rusza sprzedaż Onko BCG na dużych rynkach

3 dni temu

Warszawa, 20.01.2025 (ISBnews) – Synthaverse oczekuje lepszych wyników w tym roku, rusza ze sprzedażą Onko BCG na dużych rynkach – Niemczech, Szwajcarii i Francji, poinformował ISBnews prezes Mieczysław Starkowicz.

“W tym roku chcemy podążać ścieżką dalszej poprawy wyników. Pokrzepieni udaną końcówką roku i zrealizowaniem ubiegłorocznych, ambitnych założeń, oczekujemy dalszych wzrostów. Wśród najważniejszych tegorocznych celów jest rozpoczęcie sprzedaży Onko BCG w Niemczech, Szwajcarii i Francji oraz dalsza ekspansja produktowa na zagranicznych rynkach, przygotowująca Synthaverse do skokowego wzrostu produkcji w nowym zakładzie. Ponadto spółka przygotowuje się do znacznego zwiększenia sprzedaży szczepionek przeciwko gruźlicy” – powiedział ISBnews Starkowicz.

Dodał, iż perspektywy na ten rok są obiecujące pod wieloma względami.

“Będzie to istotny rok z powodu komercjalizacji wcześniej zawartych umów dotyczących sprzedaży Onko BCG na dużych europejskich rynkach. Wcześniejsza sprzedaż na tych rynkach, nie czekając na uruchomienie oczekiwanej produkcji w nowym zakładzie, będzie możliwa dzięki modernizacji i usprawnieniom technologicznych w starym zakładzie. Głównie chodzi o możliwość przejścia w produkcji z ampułek na fiolki, co jest wymagane w tych krajach. Są to też produkty o większej marżowości” – dodał prezes.

Onko BCG, stosowany w leczeniu raka pęcherza moczowego, jest dla spółki strategicznie ważnym produktem, stąd zabiegi o wejście na kolejne rynki. Ostatnim osiągnięciem jest zapowiedź sprzedaży leku do Ameryki Południowej za blisko 169 mln zł. w tej chwili realizowane są negocjacje dotyczące rejestracji we Włoszech i Hiszpanii oraz krajach nadbałtyckich. Starkowicz dodał, iż strategia ekspansji zagranicznej Synthaverse dotyczy także innych produktów.

“Pracujemy nad szerszym wyjściem na rynek ze szczepionką przeciwgruźliczą BCG – szczep Moreau. W świetle raportów WHO gruźlica jest najbardziej śmiercionośną chorobą zakaźną na świecie. To powinno oznaczać rosnące zapotrzebowanie na szczepionkę zabezpieczającą przed tą chorobą. Chcemy być na to przygotowani” -powiedział prezes.

Spółka równolegle rozwija sprzedaż innego ważnego produktu – Distreptazy, stosowanej w ginekologii.

“Myślimy tu o dalszej ekspansji zagranicznej. Na rynku polskim, rezygnując ze współpracy z podmiotem zewnętrznym, zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie samodzielnych działań marketingowo-sprzedażowych, widząc potencjał sprzedażowy tego produktu oraz mając na celu wzmocnienie sprzedaży Onko BCG i szczepionki przeciwgruźliczej BCG. Pozytywne efekty działań w tym zakresie są już widoczne” – dodał Starkowicz.

Wśród tegorocznych planów jest wprowadzenie na rynek produktów licencyjnych.

“W pierwszej kolejności będzie to produkt leczniczy Davoster, na który licencji udzieliła nam szwajcarska firma farmaceutyczna Chemo. Pracujemy też nad rozszerzeniem naszej oferty produktowej. Działania w tym zakresie są zaawansowane, a konkrety będziemy chcieli przedstawić we właściwym czasie” – podkreślił prezes.

Długoterminowy wzrost mają zapewnić strategiczne inwestycje – Centrum Badawczo – Rozwojowe (CBR) i nowy zakład Onko BCG. Dzięki tym inwestycjom potencjał wytwórczy polskiego producenta leków ma wzrosnąć skokowo – w 2026 r. moce produkcyjne w zakresie Onko mogą zwiększyć się 7-krotnie.

“Przygotowania do uruchomienia komercyjnej produkcji w nowym zakładzie idą zgodnie z planem. w tej chwili trwa proces kwalifikacji urządzeń, co jest wymaganą procedurą w branży farmaceutycznej. W CBR realizowana jest agenda badawcza. Nowe Centrum ma ugruntować naszą pozycję na kluczowych rynkach zagranicznych, dzięki chociażby możliwości prowadzenia badań klinicznych” – zaznaczył Starkowicz.

Synthaverse jest polską firmą farmaceutyczną działającą od 1944 roku. Firma zajmuje się produkcją leków, wyrobów medycznych oraz odczynników laboratoryjnych stosowanych w laboratoriach biochemicznych i medycznych. Spółka jest notowana na głównym rynku GPW od 2015 roku i wchodzi w skład indeksu sWIG80.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału