Sytuacja hutnictwa i podejmowane działania

solidarnosc.krakow.pl 2 miesięcy temu

4 października w Kuczowie, w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”. Uczestnikami posiedzenia byli przedstawiciele wszystkich zakładów hutniczych z kraju, a gościem zebrania był prezes Hutniczej Izby Przemysłowo – Handlowej (HIPH) Mirosław Motyka. Prezes HIPH omówił sytuację polskiego hutnictwa, tak w produkcji stali surowej jak i przetwórstwa hutniczego. Przedstawił także sytuację hutnictwa europejskiego oraz światowego. W Europie zostało ok. 20 Wielkich Pieców a było ich jeszcze niedawno ponad 40. Polska jest 30-tym producentem stali w Europie a 5-tym pod względem konsumpcji, jest też jednym z największych importerów stali spoza granic kraju, a mogłaby sama produkować na własne potrzeby bo takie ma możliwości. Niestety, w Polsce zostały czynne tylko 2 Wielkie Piece w Dąbrowie Górniczej. W Krakowie wszystkie 5 WP zostało już wygaszonych, ostatnio w Krakowie została również wygaszona koksownia, a także zamknięta Walcownia Rur, której całą linię technologiczną przenoszą do innego kraju UE. Ważą się również losy Huty Liberty w Częstochowie oraz Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Huta Celsa Ostrowiec produkuje pełną parą, ale mają problemy właścicielskie po odebraniu przez banki europejskie pakietu większościowego hiszpańskiej rodzinie Jubilartów, która bardzo zadłużyła całą grupę Celsa w Europie.

Gdzie by nie spojrzeć w całym przemyśle polskim dzieje się coraz gorzej. A przecież to przemysł wytwarza Produkt Krajowy Brutto (PKB) i niebawem może się okazać, iż w budżecie państwa brakuje pieniędzy dla służbę zdrowia, oświatę, wojsko, policję, czy innych sfery życia publicznego opłacanych z budżetu państwa. Niestety, obecny rząd doprowadza powoli do upadku również inne dziedziny gospodarki, jak polskie koksownictwo i górnictwo.

Po dyskusji nad informacjami przedstawionymi przez Prezesa HIPH przystąpiono do omówienia sytuacji w poszczególnych zakładach. Omówiono ciężką sytuację Huty Pokój w Rudzie Śl. i Liberty Częstochowa, zapoznano się z sytuacją w Celsa Ostrowiec oraz ArcelorMittal Poland a także ArcelorMittal Warszawa. Omówiono także sytuację w zakładach Baildon w Katowicach oraz Walcowni Czechowice – Dziedzice.

Po omówieniu sytuacji w hutnictwie, skarbnik przedstawił sytuację finansową Sekcji.

W dalszych obradach omówiono szczegóły Pielgrzymki Hutników, która miała odbyć się w kolejnym dniu. W wolnych wnioskach poinformowano o uroczystościach obchodów 40-lecia męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, które odbywać się będą w całym kraju. Andrzej Gębara szczegółowo omówił program obchodów w Nowym Targu i Ludźmierzu, które mają się odbyć 27.X. (niedziela) i na które wszystkich serdecznie zaprosił.

Na zakończenie obrad przypomniano członkom Rady KSH i pozostałym uczestnikom posiedzenia, iż w przyszłym roku odbędzie się rocznicowa pielgrzymka do Kałkowa i to z 2 powodów: z okazji 45 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oraz 30 rocznicy poświęcenia i odsłonięcia Ołtarza Hutników w Golgocie Martyrologii Polskiej w Kałkowie.

W sobotę 5.X. odbyła się Pielgrzymka Hutników do Kałkowa. Uroczystość uświetniło ok. 20 sztandarów „Solidarności” zakładów hutniczych z całego kraju, w tym sztandar KRH ArcelorMittal Kraków oraz sztandar Regionu Małopolskiego. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta Huty CMC Zawiercie. We Mszy Św. udział wzięli także posłowie, senatorowie a także władze samorządowe miasta, powiatu i województwa Świętokrzyskiego.

Andrzej Gębara

Idź do oryginalnego materiału