Według amerykańskiego badania warunków zatrudnienia pracownicy w różnym wieku twierdzą, iż ich praca może być wymagająca fizycznie, a choćby niebezpieczna i nerwowa, ale równocześnie będą ją cenić za to, iż jest społecznie potrzebna. choćby pomimo wielu minusów emeryci również twierdzą, iż chętnie wróciliby do podobnej pracy, gdyby tylko mogli. Gorzej przedstawia się sprawa wśród zawodów biurowych. Sporo osób męczy się tam z zupełnym wypaleniem. Co gorsza, twierdzą, iż to, co robią, nie ma najmniejszego sensu.
REKLAMA
Zobacz wideo Pracodawca będzie miał nowy obowiązek. Długo wyczekiwana zmiana dla pracowników
Czym jest praca bezsensowna? Badania mówią o niezaspokajaniu potrzeb społecznych
Dla wielu osób nie ma nic gorszego niż bezsensowna, bezcelowa praca, która nie wnosi do życia żadnych nowych doświadczeń ani umiejętności. To zawody, w których nie pomagamy innym, nie rozwiązujemy problemów, za to w kółko robimy to samo. Rutyna potrafi być dla niektórych naprawdę przytłaczająca. Naukowcy postanowili zbadać to zjawisko i ocenić, które zawody rzeczywiście są pozbawione większego sensu. Zabrał się za to w 2015 roku między innymi Simon Walo z Uniwersytetu w Zurychu, bazując na teorii amerykańskiego antropologa Davida Graebera. Badania grupy American Working Conditions Survey objęły 1811 chętnych ze Stanów Zjednoczonych, uczęszczających do 21 różnych zakładów pracy. Osoby te zostały zapytane między innymi o pozytywny wkład własnej pracy w społeczeństwo. Niektóre zawody okazały się być bardziej narażone na poczucie bezcelowości.
Te zawody zostały uznane za bezcelowe. Najgorzej mają pracownicy finansowi
Badanie American Working Conditions Survey pokazało, iż aż 19 procent uczestników rzadko kiedy lub wcale nie czuje pozytywnego wpływu własnej pracy na ogół społeczeństwa. Niektórzy wręcz wprost twierdzą, iż ich zawód jest bez sensu. Simon Walo potwierdził, iż najczęściej praca negatywnie wypowiadających się osób miała związek z finansami, biznesem oraz sprzedażą. Co zaskakujące, menedżerowie odpowiadali tak prawie dwa razy częściej. Badani, którzy uważali jednak, iż ich praca dużo wnosi, najczęściej byli związani z prawem. Naukowiec zauważył również, iż więcej pracowników prywatnych uważa swój zawód za bezsensowny, niż ci, którzy pracują w sektorze publicznym, a choćby non-profit.
Na szczęście praca może być źródłem satysfakcji. Dla równowagi aż 63 procent badanych uważało, iż wykonują społecznie pożyteczną pracę. Niestety nie zawsze mamy wpływ na wszystko, co robimy, ale warto w każdej czynności znaleźć jakiś głębszy cel, by zapobiec wypaleniu.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.