Z tym zawodem możesz liczyć na wysoką emeryturę. To adekwatnie pewniak

1 dzień temu
Zdjęcie: Pawel Kacperek/Istock.com


Marcowa waloryzacja nie zmieniła zbyt wiele, co oznacza, iż seniorzy w Polsce wciąż muszą radzić sobie z wyjątkowo niskimi świadczeniami. Niełatwo mają także przyszli emeryci, ponieważ statystycznie Polacy żyją coraz dłużej, a to również ma istotny wpływ na comiesięczną wypłatę. Jak zatem można sobie pomóc? Warto skupić się na zawodach, które wręcz gwarantują wysoki przelew z ZUS przyznawany na zupełnie innych zasadach.
Wskaźnik waloryzacji przeprowadzonej w marcu 2025 roku wyniósł jedynie 5,5 proc. W rezultacie minimalna emerytura wzrosła z 1 780,96 złotych do 1 878,91 złotych brutto, a większość emerytów zyskało w ten sposób niecałe 100 złotych. Ponadto 1 kwietnia zaczęły obowiązywać nowe średniego dalszego trwania życia opublikowane przez GUS, na podstawie których ZUS wylicza świadczenia. W związku z tym, iż statystycznie Polacy żyją coraz dłużej, przyszłe emerytury będą niższe niż te, które zostały wyliczone do końca marca tego roku. W efekcie wysokie koszty życia mogą być jeszcze większym problemem dla emerytów. Osoby aktywne zawodowo wciąż mają jednak szansę nieco odmienić swój los i sprawić, by w przyszłości nie musieli mierzyć się z brakiem wystarczających środków do życia.


REKLAMA


Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"


Minimalna emerytura im nie grozi. Tak można dostać więcej
Ostateczna wysokość świadczenia w dużej mierze zależna jest od wysokości wynagrodzenia oraz składek zgromadzonych na indywidualnym koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To oznacza, iż wyższe zarobki przekładają się na pokaźniejsze świadczenie. Ponadto znaczenie ma także staż pracy i wiek emerytalny, który w Polsce wynosi 60 dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. W związku z tym wiele osób nie decyduje się na rezygnację z pracy od razu po jego ukończeniu. Rekordzista z Zabrza przeszedł na emeryturę dopiero w wieku 86 lat i przepracował ciągiem aż 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni. Dzięki temu aktualnie otrzymuje od ZUS ponad 51 tysięcy złotych miesięcznie. Niestety takich "szczęśliwców" w naszym kraju jest niewielu. Znacznie więcej osób musi zmagać się z niezbyt satysfakcjonującym zatrudnieniem i wynagrodzeniem, a później równie nieciekawym świadczeniem. Według serwisu Bezprawnik jednym z rozwiązań w takiej sytuacji może być przebranżowienie się na zawód, w ramach którego emerytura wypłacana jest z budżetu państwa. Wówczas jej wysokość ustalana jest w zupełnie inny sposób.


Emerytura policyjna - ile wynosi? Za to odpowiada państwo
Odrębne zasady emerytalne dotyczą przede wszystkim służb mundurowych.


Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej, z wyjątkiem funkcjonariusza, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych


- czytamy w art. 12. ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy (...) oraz ich rodzin. Podstawę wymiaru takiej emerytury można określić:


w przypadku zatrudnionych przed 2013 rokiem - emerytura po 15 latach pracy wynosi 40 proc. wysokości ostatniego wynagrodzenia;
w przypadku zatrudnionych po 2013 roku - emerytura po 25 latach pracy wynosi 60 proc. średniej pensji, która jest wyliczona z ostatnich 10 lat pracy.


Zobacz też: Te osoby niedługo dostaną z ZUS-u ponad 12,8 tys. zł. Niektórzy nie muszą choćby składać wniosku


Jak podaje Bezprawnik, w 2023 roku przeciętna emerytura policyjna wyniosła 5 159 złotych. Na wygranej pozycji są także sędziowie i prokuratorzy, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego odchodzą w stan spoczynku. Wówczas ich uposażenie wynosi 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału