Wniosek o 800 plus powinien w najbliższym czasie trafić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tylko wtedy rodzice mogą być pewni, iż pieniądze będą do nich trafiać bez żadnej przerwy. 30 kwietnia jest tutaj kluczowy, chociaż sam okres rozliczeniowy jest dłuższy.
Termin to 30 kwietnia, rodzice muszą pamiętać
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje dokumenty pozwalające na wypłacanie 800 plus od początku lutego. Wraz z nadejściem kwietnia zbliża się termin końcowy gwarantujący ciągłość wypłaty świadczenia w ramach programu "Rodzina 800+".
"Wnioski w ramach programu "Rodzina 800+" na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku można składać już od 1 lutego br." - czytamy na oficjalnej rządowej stronie. Polacy uprawnieni do otrzymywania tej formy wsparcia powinni pamiętać, iż w ostatni dzień kwietnia mija termin składania dokumentów na następny okres rozliczeniowy rozpoczynający się od 1 czerwca. Reklama
Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia oznacza zachowanie ciągłości wypłaty świadczenia, gdyż w przeciwnym razie pieniądze mogą nie trafić do rodziców z przerwą. Niemniej nie tylko 30 kwietnia jest terminem końcowym. ZUS wyjaśnia kwestie formalne.
Tych terminów pilnuj, są najważniejsze dla 800 plus
ZUS wyjaśnia, iż prawidłowo złożony wniosek o wypłatę 800 plus z wymaganymi dokumentami gwarantuje wypłaty w następujących ramach czasowych:
od 1 lutego do 30 kwietnia 2025 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie w terminie do 30 czerwca 2025 r., od 1 do 31 maja 2025 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 lipca 2025 r., od 1 do 30 czerwca 2025 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 sierpnia 2025 r., od 1 do 31 lipca 2025 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca - w terminie do 30 września 2025 r., od 1 do 31 sierpnia 2025 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia - w terminie do 31 października 2025 r.
"Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w czerwcu 2025 r. wniosek należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2025 r. Złożenie wniosku do końca czerwca 2025 r. będzie gwarantowało, iż świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2025 r. Natomiast, jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2025 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku" - podkreśla ZUS w specjalnym wyjaśnieniu na temat terminów obowiązujących w tegorocznym programie 800 plus.
Jak złożyć wniosek o 800 plus? Nie trzeba choćby wychodzić z domu
Nie tylko kwestia tego, do kiedy należy złożyć wniosek o 800 plus, aby cieszyć się ciągłością otrzymywania należnych wypłat. Ważne jest również to, jak dopełnić formalności i to, gdzie dostarczyć dokumenty. Bardzo istotną wiadomością jest to, iż wszystkie dokumenty należy dostarczyć w formie elektronicznej bez fizycznego zanoszenia ich do oddziałów ZUS.
Wnioski o 800 plus można złożyć na trzy sposoby. Polacy mogą korzystać z:
portalu informacyjno-usługowego Emp@tia, platformę PUE ZUS lub aplikację mZUS, bankowości elektronicznej.
Należy pamiętać, iż 800 plus to pieniądze przysługujące na dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Program nie jest uzależniony od dochodów rodziny, a więc do dokumentów nie jest konieczne dołączanie zaświadczenia o dochodach. Dodatkowo przepisy gwarantują, iż to świadczenie wychowawcze nie jest opodatkowane, a do tego jest wolne od egzekucji.
"Przyznanie przez ZUS świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. jeżeli świadczenie wychowawcze zostanie przyznane, to rodzic otrzyma informację o przyznaniu świadczenia, która będzie znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS - także w sytuacji, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia" - czytamy w dalszej części rządowego kompendium wiedzy na temat 800 plus.
Pieniądze z 800 plus zostaną wypłacone tylko w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskującego numer rachunku bankowego w Polsce, ale przepisy dopuszczają również to, by środki trafiły na rachunek bankowy w państwie członkowskim UE/EFTA, jeżeli mieszka osoba uprawniona do pobierania świadczenia.
Rodzice obawiający się o to, iż złe wypełnienie wniosku o 800 plus sprawi, iż stracą prawo do pobierania pieniędzy na dziecko, nie muszą się martwić. W przypadku zawartych w formularzach błędów ZUS wezwie wnioskującego do poprawienia wniosków lub do złożenia wymaganych dokumentów w przypadku niepełnego dopełnienia formalności.
"Wiadomość o tym, iż musisz poprawić lub uzupełnić wniosek otrzymasz też na adres mailowy oraz numer telefonu, który podałeś we wniosku" - podkreśla ZUS. Dopiero po zignorowaniu terminu wynoszącego od 14 do 30 dni urzędnicy zdecydują o nierozpatrzeniu wniosku, a co za tym idzie - nie wypłaci pieniędzy.
Agata Jaroszewska